X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آشنایی با کامپیوتر

یکشنبه 28 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 04:39 ب.ظ

اجزاء تشکیل دهنده کامپیوترهابطور کلی یک کامپیوتر از سه بخش اصلی تشکیل شده است که در زیر بصورت شماتیک نمایش داده شده است .سه قسمت اصلی بالا بعنوان ساختار تشکیل دهنده تمام رایانه ها اعم از ماشین حساب ساده تا ابر کامپوتر های پیچیده می باشند و در ذیل به شرح هر کدام از آنها می پردازیم .

Input Unit :

واحد های ورودی به قسمتهای گفته می شود که برای ورود فرمان و اطلاعات به دستگاه بکار می روند معمولترین آنها عبارتند از :

صفحه کلید Keyboard

ماوس ( موش واره ) Mouse

قلم نوری Optical Pen

صفحات لمسی Touch padOutput Unit :

واحدهای خروجی به قسمتهای گفته می شود که برای نشان دادن نتیجه کار و پردازش بکار می روند و معمولترین آنها عبارتند از :

نمایشکر Monitor

چاپگر Printer

رسام PlotterCPU : واحد پردازش مرکزی خود از سه قسمت اصلی تشکیل گردیده است که عبارتند از:

CU : واحد کنترل می باشد و وظیفه کنترل سایر قسمتها را برعهده دارد که سرعت عمل آن با واحد MHz سنجیده می شود و با توجه به اینکه فن آوری ساخت این چیپ ها بسرعت و داعما در حال رشد می باشد هم اکنون شاهد وجود چیپهایی باسرعت GHz در بازار می باشیم .

ALU : واحد منطق و ریاضی که وظیفه دارد محاسبات ریاضی و منطقی را انجام دهد.

MEMORY : واحد حافظه ( Memory ) که حافظه نهان ( Cache ) نیز نامبرده می شود و وظیفه دارد که اطلاعات خاص را به هنگام پردازش اطلاعت در خود نگهداری نماید.

کل این سه قسمت در قالب یک Chip عرضه می شود و شکل آن در زیر آمده است.


این چیپ از ده ها هزار قطعه الکترونیکی به نام ترانزیستور ساخته شده است و کل قسمت الکترونیکی CPU قسمت ناچیزی از Package را تشکیل می دهد و بقیه قسمت این سخت افزار برای ایجاد پایه های فراوان آن بکار می رود همچنین قطعه ای لازم است که بتواند حرارت بسیار بالائی را که این تراشه به هنگام استفاده تولید می کند را دفع نماید.


بعد از سوار شدن این قطعه برروی بورد اصلی یا مادر یک رادیاتور فلزی برای دفع سریعتر حرارت به همراه یک فن قوی جریان هوا مابین پره های این رادیاتور بکار می رود.